KEMET T493A225K016CT6310
Part No.:
T493A225K016CT6310
Comments
T493A225K016CT6310 Specifications
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
Failure Rate:
C (0.01%)