KEMET T493B105J050BH6310
Part No.:
T493B105J050BH6310
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT SMD HI-REL
Comments
T493B105J050BH6310 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T493
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
7Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Ratings:
COTS
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)