KEMET T493B105K035CH6410
Part No.:
T493B105K035CH6410
Comments
T493B105K035CH6410 Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Ratings:
COTS
Features:
High Reliability
Failure Rate:
C (0.01%)