KEMET T493B106J016AM6320
Part No.:
T493B106J016AM6320
Comments
T493B106J016AM6320 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)