KEMET T493B226M016CH6420
Part No.:
T493B226M016CH6420
Comments
T493B226M016CH6420 Specifications
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)
Ratings:
COTS
Failure Rate:
C (0.01%)