KEMET T493C105J050BT6410
Part No.:
T493C105J050BT6410
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT SMD HI-REL
Comments
T493C105J050BT6410 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T493
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
C
Ratings:
COTS
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)