KEMET T493C106K025CC6310
Part No.:
T493C106K025CC6310
Comments
T493C106K025CC6310 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)
Ratings:
COTS
Failure Rate:
C (0.01%)