KEMET T493C106K035AH6120
Part No.:
T493C106K035AH6120
Description:
CAP TANT 10UF 10% 35V 2312
Comments
T493C106K035AH6120 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)