KEMET T493D475J050AT6120
Part No.:
T493D475J050AT6120
Comments
T493D475J050AT6120 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)