KEMET T493X106K063BC6130
Part No.:
T493X106K063BC6130
Comments
T493X106K063BC6130 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
200mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)
Failure Rate:
B (0.1%)