KEMET T494C106K025AS
Part No.:
T494C106K025AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 25V 2312
Comments
T494C106K025AS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T494
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)