KEMET T494C107K010AT4053
Part No.:
T494C107K010AT4053
Description:
100.UF 10.0V
Comments
T494C107K010AT4053 Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
200mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)