KEMET T494C336K006AT
Part No.:
T494C336K006AT
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 33UF 10% 6.3V 2312
Comments
T494C336K006AT Specifications
Series:
T494
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
300mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)