KEMET T494C476K010AS
Part No.:
T494C476K010AS
Description:
CAP TANT 47UF 10% 10V 2312
Comments
T494C476K010AS Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
300mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)