KEMET T494D157M010AT
Part No.:
T494D157M010AT
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917
Comments
T494D157M010AT Specifications
Series:
T494
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)