KEMET T494D225K050AT2478
Part No.:
T494D225K050AT2478
Description:
2.20UF 50.0V
Comments
T494D225K050AT2478 Specifications
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)