KEMET T494R105M020AT
Part No.:
T494R105M020AT
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 20% 20V 0805
Comments
T494R105M020AT Specifications
Series:
T494
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
15Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)