KEMET T495A105K025ZTE4K0
Part No.:
T495A105K025ZTE4K0
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 10% 25V 1206
Comments
T495A105K025ZTE4K0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T495
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
4Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)