KEMET T495A225K016ATE1K8
Part No.:
T495A225K016ATE1K8
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 1206
Comments
T495A225K016ATE1K8 Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)