KEMET T495A225K020ATE3K0
Part No.:
T495A225K020ATE3K0
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 20V 1206
Comments
T495A225K020ATE3K0 Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)