KEMET T495B476K006ANA500
Part No.:
T495B476K006ANA500
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT SMD AUTO
Comments
T495B476K006ANA500 Specifications
Series:
T495
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)