KEMET T495D227K2R5ATE045
Part No.:
T495D227K2R5ATE045
Description:
CAP TANT 220UF 10% 2.5V 2917
Comments
T495D227K2R5ATE045 Specifications
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
45mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)