KEMET T495D476K020ASE175
Part No.:
T495D476K020ASE175
Description:
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917
Comments
T495D476K020ASE175 Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
175mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)