KEMET T495D476M016AT48387027
Part No.:
T495D476M016AT48387027
Description:
47.0UF 16.0V
Comments
T495D476M016AT48387027 Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)