KEMET T495V107M010ATE1004280
Part No.:
T495V107M010ATE1004280
Description:
100.UF 10.0V
Comments
T495V107M010ATE1004280 Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)