KEMET T495V686M010ATE140
Part No.:
T495V686M010ATE140
Description:
CAP TANT 68UF 20% 10V 2917
Comments
T495V686M010ATE140 Specifications
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
140mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)