KEMET T495X106M035AT4563
Part No.:
T495X106M035AT4563
Description:
10.0UF 35.0V
Comments
T495X106M035AT4563 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)