KEMET T495X156M035AT4103
Part No.:
T495X156M035AT4103
Description:
15.0UF 35.0V
Comments
T495X156M035AT4103 Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)