KEMET T495X157M016ZTE100
Part No.:
T495X157M016ZTE100
Description:
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
Comments
T495X157M016ZTE100 Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.173" (4.40mm)