KEMET T495X477K010ATE1007634
Part No.:
T495X477K010ATE1007634
Description:
470.UF 10.0V
Comments
T495X477K010ATE1007634 Specifications
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)