KEMET T495X685K035ATE3007005
Part No.:
T495X685K035ATE3007005
Description:
6.80UF 35.0V
Comments
T495X685K035ATE3007005 Specifications
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
300mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)