KEMET T496B106K016BH61107505
Part No.:
T496B106K016BH61107505
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Comments
T496B106K016BH61107505 Specifications
Series:
T496
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Ratings:
COTS
Features:
Fail Safe with Built-in Fuse, High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)