KEMET T496C105M050ATE5K5
Part No.:
T496C105M050ATE5K5
Description:
CAP TANT 1UF 20% 50V 2312
Comments
T496C105M050ATE5K5 Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)