KEMET T496C475K020AHE2K0
Part No.:
T496C475K020AHE2K0
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 2312
Comments
T496C475K020AHE2K0 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)