KEMET T496X475K050AH4990
Part No.:
T496X475K050AH4990
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
4.70UF 50.0V
Comments
T496X475K050AH4990 Specifications
Series:
T496
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)