KEMET T497H106K035BH6411
Part No.:
T497H106K035BH6411
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2915 (7338 Metric)
Description:
CAP TANT SMD HI-REL
Comments
T497H106K035BH6411 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T497
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
H
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)