KEMET T497H156K025BH6411
Part No.:
T497H156K025BH6411
Comments
T497H156K025BH6411 Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Failure Rate:
B (0.1%)