KEMET T498C476K006ZTE800
Part No.:
T498C476K006ZTE800
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Comments
T498C476K006ZTE800 Specifications
Series:
T498
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)