KEMET T498D106K050ATE1K07280
Part No.:
T498D106K050ATE1K07280
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT SMD 150C AUTO
Comments
T498D106K050ATE1K07280 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T498
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)