KEMET T499D475M050ATE1K07280
Part No.:
T499D475M050ATE1K07280
Description:
4.70UF 50.0V
Comments
T499D475M050ATE1K07280 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 175°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)