KYOCERA AVX T4ZE476K004CRLB4900
Part No.:
T4ZE476K004CRLB4900
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2010 (5125 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 4V 2010
Comments
T4ZE476K004CRLB4900 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
T4Z
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
E
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
B (0.1%)