KEMET T513E107K025BH6210
Part No.:
T513E107K025BH6210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2924 (7361 Metric)
Description:
CAP TANT SMD LOW ESR
Comments
T513E107K025BH6210 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T513
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
50mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
E
Ratings:
COTS
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)