Vishay Sprague T97E156K050CBB
Part No.:
T97E156K050CBB
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Comments
T97E156K050CBB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, T97
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
300mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.173" (4.40mm)