Vishay Sprague T97E227K016EBB
Part No.:
T97E227K016EBB
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Comments
T97E227K016EBB Specifications
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
60mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.173" (4.40mm)