Vishay Sprague T97R108K004EBB
Part No.:
T97R108K004EBB
Description:
CAP TANT 1000UF 10% 4V 3024
Comments
T97R108K004EBB Specifications
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)