Vishay Sprague T97R156M063CSA
Part No.:
T97R156M063CSA
Description:
CAP TANT 15UF 20% 63V 3024
Comments
T97R156M063CSA Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)