Vishay Sprague T97R476K035EAB
Part No.:
T97R476K035EAB
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
3024 (7660 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 35V 3024
Comments
T97R476K035EAB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, T97
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)