Vishay Sprague T97Z476K050EZS
Part No.:
T97Z476K050EZS
Package:
3024 (7660 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 50V 3024
Comments
T97Z476K050EZS Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
240mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)