Cornell Dubilier Knowles TAC475K035P05
Part No.:
TAC475K035P05
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V AXIAL
Comments
TAC475K035P05 Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TAC
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)