Cornell Dubilier Knowles TAC566K006P06
Part No.:
TAC566K006P06
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL
Comments
TAC566K006P06 Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TAC
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)